fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Szkolenia BHP wstępne

Cel szkolenia

Wstępne szkolenia BHP są związane z przyjęciem do nowej pracy.
Ustawodawca podzielił je na dwie sekcje, które umieściliśmy w naszym programie:

  • szkolenie ogólne, tj. instruktaż ogólny,
  • szkolenie na stanowisku pracy, tzw. instruktaż stanowiskowy.

Instruktaż ogólny

Instruktaż ogólny to forma szkolenia BHP. Jego celem jest zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy. Pracownika trzeba też zapoznać z przepisami oraz zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Jednym z elementów instruktażu ogólnego są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, które obejmują zasady jej udzielania w razie wypadku. Pracownik musi też wiedzieć, gdzie w zakładzie znajduje się gaśnica do gaszenia pożarów i jak jej użyć.

szkolenia wstępne

Niezwykle ważne! Nie tylko ze względu na wymóg formalny, ale też życiowy, praktyczny!

Instruktaż ogólny przeprowadza się przed dopuszczeniem pracownika do jakiejkolwiek pracy. Prowadzi go osoba uprawniona w tym przypadku specjalista ds. BHP.

Instruktaż stanowiskowy

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  • nowo zatrudnianego pracownika,
  • pracownika przenoszonego na inne stanowisko,
  • ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Pracownik, który wykonuje zadania na kilku stanowiskach pracy, powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Szkolenia BHP tego rodzaju mają na celu zapoznanie pracownika z typowymi zagrożeniami na danym stanowisku pracy, na które może on być narażony – chodzi m.in. o wskazanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Trzeba też zapoznać pracownika z ryzykiem zawodowym, jakie istnieje na jego stanowisku (więcej na ten temat mówi nam art. 226 kp). Pracownik musi m.in. wiedzieć, jakie pracodawca ustalił sposoby ochrony przed zagrożeniami oraz jakie metody bezpiecznego wykonywania pracy przewidziano w firmie na danym stanowisku.

Instruktaż stanowiskowy prowadzi osoba uprawniona, wyznaczona do tego zadania przez pracodawcę. Osoba ta powinna znać specyfikę i technologię danej branży.

Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności. Tylko pozytywny wynik uprawnia do dopuszczenia do pracy na stanowisku. Taką decyzję podejmuje osoba, która przeprowadzała szkolenie. Ona też ponosi odpowiedzialność prawną. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie przygotowanie do powierzonego zadania. Instruktor musi też zdobyć wiedzę z zakresu  metodyki prowadzenia kursów. Szkolenia z zakresu prawa pracy i metodyki prowadzi również nasza firma. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.