Ocena ryzyka zawodowego
Ocena ryzyka zawodowego dość powszechnie zakorzeniła się w głowach pracodawców. Ten temat zazwyczaj pojawia się podczas niespodziewanej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. O kwestie z nim związane coraz częściej pytają również kontrolerzy z SANEPIDU podczas wizyt w firmach.
Pracownikom i kierownikom to pojęcie też nie powinno być obce. Ustawodawca zgodnie z przepisami (art. 226 kodeksu pracy) wyraźnie stwierdza, że pracodawca musi dokonać oceny ryzyka zawodowego na każdym stanowisku. Ma też obowiązek zapoznać z nią pracowników już w dniu rozpoczęcia przez niego pracy.
W praktyce wygląda to – mówiąc dyplomatycznie – różnie.
Komu jest potrzeba ocena ryzyka zawodowego?
Oceny ryzyka zawodowego przede wszystkim potrzebują pracodawcy. Jej brak w firmie skutkuje mandatem PIP lub SANEPIDU. Minimalny mandat PIP wynosi 1000 zł. Ale nie chodzi tu tylko o finanse. Z dobrze przeprowadzonej oceny ryzyka (nie tej w większości kopiowanej przez niektórych behapowców i pracodawców) ma okazję skorzystać cała firma z właścicielem włącznie. Ocena ryzyka zawodowego ma pomóc uporządkować sprawy bezpieczeństwa w firmie. Dokonuje tego nie tylko od strony czysto formalnej, jak udokumentowane szkolenia okresowe z zakresu BHP czy szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej (wiadomo, że ,,papier wszystko przyjmie”), ale i od strony praktycznej. Jednym z elementów tego procesu jest uświadomienie sobie i minimalizowanie zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik w środowisku pracy.
Przez cały czas aktywności zawodowej mamy kontakt z wieloma czynnikami, w tym tzw. niebezpiecznymi, uciążliwymi i szkodliwymi. Wpływają one na stan zdrowia każdego pracownika, kierownika i pracodawcy (dla którego również ocena musi być przeprowadzona). W konsekwencji mogą doprowadzić do wypadku lub obniżyć naszą sprawność fizyczną i psychiczną. Ten problem ustawodawca przerzucił na pracodawcę, który musi podając skuteczne działania profilaktyczne w swojej firmie.
Ocenę ryzyka powinieneś wykonać także:
- gdy tworzysz nowe stanowiska pracy,
- po wprowadzeniu zmian w organizacji technologii produkcji lub na stanowisku pracy,
- gdy zachodzą istotne zamiany dotyczące wymogów stawianych środkom ochrony,
- w razie zaistnienia zdarzenia wypadkowego,
- w razie wydania nakazu przez PIP i PIS.
Pamiętaj!
Ocena ryzyka zawodowego nie jest działaniem jednorazowym, okazjonalnym. Jest procesem, który w sposób ciągły ma dążyć do poprawy warunków pracy w Twojej firmie. Jeśli tak właśnie się stanie – dopiero wówczas można mówić, że bezpieczeństwo traktujesz poważnie, jako pracodawca, kierownik czy pracownik. Decyzja należy do Ciebie.
Dobrze przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego pozwala wyznaczyć cele, określić zadania oraz przekonać pracodawcę do inwestycji w bezpieczeństwo.
W zakresie obsługi BHP przeprowadzamy również ocenę ryzyka zawodowego w objętym ochroną zakładzie. Jeśli potrzebujesz jej, skontaktuj się z nami – pomożemy w realizacji tego obowiązku. Działamy na terenie miejscowości takich jak Żary, Świebodzin, Nowa Sól, Zielona Góra oraz innych w woj. lubuskim i na terenie całego kraju.
NIE CZEKAJ AŻ JAKAŚ INSPEKCJA LUB ŻYCIE CIEBIE ZASKOCZY!
Poniżej przykłady nieprawidłowości wychwyconych przez naszych specjalistów w czasie analizy stanowisk pracy przy opracowywaniu oceny ryzyka zawodowego.