fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Hakowy sygnalista

Hakowy i sygnalista to dwa różne stanowiska, które wzajemnie się uzupełniają. Hakowy odpowiedzialny jest za zawieszanie i odczepianie transportowanych przedmiotów, natomiast sygnalista przekazuje komunikaty o postępie pracy do operatora urządzenia dźwignicowego. Sygnały mogą być dźwiękowe, świetlne lub ręczne, dobór odpowiedniego komunikatora zależy od wielkości wykorzystywanego urządzenia i warunków pracy. Warto wiedzieć, że te same parametry wpływają na to, czy obsadzane są dwa stanowiska (hakowego i sygnalisty) czy obie funkcje może pełnić jedna osoba. Możliwe jest to wyłącznie w sytuacjach, w których przepisy UDT lub producenta urządzenia nie określają ilości potrzebnych do obsługi osób. Zależy to również od oceny ryzyka wypadku oraz bezpieczeństwa w miejscu wykonywanej pracy.

KURS HAKOWY-SYGNALISTA

Dla kogo szkolenie?

Prace na stanowisku hakowego – sygnalisty są związane z transportem ładunków za pomocą żurawi, suwnic i innych urządzeń dźwignicowych. Są one zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych. Upadek transportowanych ładunków z wysokości może doprowadzić do ciężkich obrażeń a nawet śmierci pracowników. Dlatego tak ważne jest dla pracodawcy, by osoba wykonująca prace związane z transportem ładunków oraz osoby wspomagające ją w tym procesie były kompetentne. Powinny one odbyć szkolenia BHP, posiadać niezbędną wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznej pracy przy obsłudze urządzeń dźwignicowych oraz umiejętności.

Kto może zostać hakowym – sygnalistą

Kandydat na hakowego – sygnalistę powinien:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać umiejętność praktycznego wykonywania czynności hakowego - sygnalisty,
 • posiadać wiedzę w zakresie norm i przepisów prawnych,
 • być w dobrej kondycji zdrowotnej, tj. mieć dobry wzrok, słuch, refleks i zręczność,
 • być zdolny fizycznie do posługiwania się osprzętem podnoszącymi wyposażeniem.

W czasie szkolenia kandydat zapozna się m.in. z:

 • techniką zawieszania ładunków, techniką sygnalizacyjną i kodami sygnalizacyjnymi
 • zasadami doboru osprzętu dźwigowego i wyposażenia,
 • zasadami podawania ustnych instrukcji, w przypadku, gdy jest używany sprzęt akustyczny (np. radio),
 • zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania prac z użyciem dźwignic,
 • zasadami współpracy z operatorem dźwignicy.

Za co odpowiada sygnalista/hakowy?

Osoba wykonująca pracę hakowego - sygnalisty odpowiada za:

 • zawieszanie i odczepianie ładunku do i od urządzenia ładunkowego dźwignicy oraz za użycie właściwego osprzętu dźwigowego i wyposażenia, zgodnie z zaplanowaną operacją ustawienia ładunku,
 • zainicjowanie zamierzonego ruchu dźwignicy i ładunku (jeśli ma to zastosowanie),
 • przekazywanie sygnału do operatora dźwignicy.

Organizujemy również szkolenia na suwnice i szkolenia na dźwigi, które pozwolą na lepsze rozumienie zasad współpracy pomiędzy hakowym a operatorem urządzenia.

Szkolenia e-learningowe na hakowych

Oferujemy szkolenia na hakowych, podczas których kursanci poznają wszystkie teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z pracą na stanowisku hakowego lub sygnalisty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotowaliśmy e-learningowy kurs na hakowych, który równie skutecznie co tradycyjny, przygotuje do wykonywania obowiązków. Podczas szkolenia e-learningowego kursanci poznają zagadnienia przepisów prawnych związanych z kompetencjami hakowego, techniki zawieszania i zdejmowania ładunków, sposoby i kody komunikacyjne oraz zasady postępowania w przypadku wypadku lub awarii.

Jako pracodawca nie możesz dopuścić pracownika bez odpowiedniego przeszkolenia, umiejętności i uprawnień do pracy na stanowisku. W przeciwnym na razie narażasz się na konsekwencje, o których mówi art. 220 kodeksu karnego. Przewiduje on 3 lata pozbawienia wolności w sytuacji, gdy naraża się pracownika na utratę zdrowia lub życia. TYLKO CZŁOWIEK NIEODPOWIEDZIALNY MOŻE ZIGNOROWAĆ TAKI ARGUMENT!

jak zostać hakowym
hak
Kurs hakowego sygnalisty
Hakowy sygnalista
Hakowy
Szkolenie na hakowego
Kurs hakowego