fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Jak ważne są uprawnienia UDT

Niemal każdego dnia otrzymujemy zapytania o kursach na obsługę podestów ruchomych, wózków podnośnikowych czy suwnic. Najczęściej padają pytania o cenę i termin szkolenia.

 

UDT

By nabyć uprawnienia na obsługę na te urządzenia trzeba zdać egzamin przed dwuosobową komisją złożoną z inspektorów z Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części teoretycznej w czasie której kursant musi pozytywnie odpowiedzieć minimalnie na 11 pytań. Zestaw liczy 15 pytań. Kursant otrzymuje 2 dokumenty – zestaw pytań oraz kartę egzaminacyjną na której zaznacza jedną odpowiedź. Egzamin pisemny jest w formie testów wyboru. Na rozwiązanie testu kursant ma maksymalnie  30 minut. Pod oddaniu testu kursant w ciągu paru minut otrzymuje informacje czy zdał czy nie zdał. Jeśli kursant zdał następuje egzamin praktyczny w czasie którego trzeba zademonstrować umiejętności bezpiecznej obsługi podestu. W czasie egzaminu kursant musi być wyposażony w środki ochrony indywidualnej m.in. kask z paskiem podbródkowym, kamizelkę odblaskową oraz szelki bezpieczeństwa. O tym jak dokładnie przebiega egzamin odsyłam do Rozporządzenie ministra przedsiębiorczości i technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Bywa, że za brak uprawnień podczas wykonywania pracy na podeście przez pracownika pracodawca otrzymuje mandat w wysokości  1000 zł.