Co należy wiedzieć o kursie hakowego?
Kurs na hakowego mogą odbyć osoby, które ukończyły 18 lat oraz pracownicy, którzy w zakładzie pracy odpowiadają za obsługę urządzeń dźwigowych. Na szkoleniu można nabyć wiedzy o technikach właściwego zawieszania i przemieszczania ładunków. Aby uzyskać uprawniania hakowego, trzeba zdać egzamin przed komisją kwalifikacyjną UDT. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu kursanci otrzymują certyfikat zawodowy.
Z jakich elementów składa się szkolenie hakowego?
Każdy kurs na hakowego składa się z części praktycznej i teoretycznej. Zakres tematyczny szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
- Zasady obsługi, konserwacji i działania podstawowych urządzeń dźwigowych
- Typy haków i zawiesi oraz właściwe sposoby ich eksploatacji
- Obowiązujące przepisy dozoru technicznego
- Zasady BHP przy wewnętrznym transporcie towarów
- Obowiązki na stanowisku hakowego
Na zajęciach praktycznych kursanci wykonują różne zadania przydzielone przez prowadzących, które na co dzień wykonują operatorzy urządzeń dźwigowych. Część praktyczna trwa zwykle od 5 do 10 godzin.
Co dają uprawnienia hakowego?
Hakowi zatrudniani są w wielu różnych miejscach, nie tylko na halach magazynowych. Są to poszukiwani specjaliści na przykład w branży budowlanej i produkcyjnej. Kursy na hakowego to sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych oraz zdobycie nowych umiejętności. Hakowy może obsługiwać suwnice, wyciągniki, wciągarki, żurawie samojezdne, wieżowe i słupowe oraz inne urządzenia dźwigowe.
Osoba zatrudniona na stanowisku hakowego musi wiedzieć, w jaki sposób zamontować hak i zawiesić na nim ładunek. Od umiejętności hakowego zależy bezpieczeństwo pozostałych pracowników oraz właściwy przebieg prac. Krótkie szkolenie stanowiskowe jest niewystarczające, dlatego wymagane jest ukończenie odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu.