fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Jakie uprawnienia musi mieć hakowy-sygnalista?

Hakowy-sygnalista będzie ważna osoba na każdej większej budowie. Jednak musimy mieć na uwadze, jaki jest charakter pracy takiej osoby i jakie wymagania musi spełniać. Czy wystarczy ukończenie odpowiedniego kursu, czy jednak niezbędne są inne specjalne uprawnienia? Co o tej profesjo należy wiedzieć i jak wygląda przygotowanie do niej?

Hakowy-sygnalista – jakie musi spełniać wymagania?

Hakowym-sygnalistą jest osoba, która zajmuje się czynnościami związanymi z zawieszaniem i odczepianiem ładunków przenoszonych przez żuraw. Aby pracować na takim stanowisku, konieczne jest ukończenie 18 roku życia, posiadanie zaświadczenia lekarskiego, które będzie stwierdzać brak przeciwwskazań do pracy na tych dokładnie stanowiskach. Musi ono być przez odpowiedniego lekarza, określonego w przepisach. Na tym stanowisku niezbędne jest również posiadanie odpowiednich warunków fizycznych, do realizowania powierzonych zadań. Osoba musi być także w doskonałym stanie zdrowotnym, aby nie utrudniał on jej wykonywania obowiązków.

Wymaga się przejścia odpowiedniego szkolenia, które pozwoli na praktyczne poznanie umiejętności hakowego-sygnalisty. Pracownik taki musi posiadać również wiedzę w zakresie przepisów prawa oraz przejść szkolenie BHP dostosowane na codziennych niebezpieczeństw w miejscu pracy. Kluczowe znaczenie będzie miała przede wszystkim jednak komunikacja z operatorem żurawia, z wykorzystaniem sprzętu.

Czy każdy może zostać hakowym-sygnalistą?

Nie jest to zajęcie dla każdego, gdyż wymaga dużej sprawności fizycznej i sprawnego reagowania w różnych sytuacjach. Najważniejsza jednak jest znajomość podstaw związanych z bezpieczeństwem. Dzięki temu dba o bezpieczeństwo własne oraz innych osób na budowie. Co istotne, również zajmuje się on kierowaniem pracą żurawia przy pomocy komunikacji radiowej, więc może wpływać na tempo i sprawność wykonywanej pracy. Odpowiednie uprawnienia i ukończone kursy ułatwiają działanie i podejmowanie decyzji w codziennej pracy. Dlatego to jest istotne dla hakowego-sygnalisty.