fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Na czym polegają szkolenia okresowe bhp?

Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków do pracy. Do tego zalicza się także konieczność szkolenia pracowników z zasad BHP. Warto jednak pamiętać, że informacje przekazywane na szkoleniach wprowadzających, bez odpowiedniej aktualizacji szybko popadną w niepamięć. Właśnie dlatego, pierwsze szkolenia BHP, jakie odbywa każdy pracownik podejmujący pracę w nowym miejscu, nigdy nie mogą pozostać jedynymi szkoleniami w tym zakresie.

Okresowe szkolenia BHP – czemu służą 

Do obowiązków każdego pracodawcy należy zatem organizacja okresowych szkoleń BHP, których celem jest przede wszystkim ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo są one także dobrą okazją do przekazania pracownikom przydatnych informacji dotyczących nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych wprowadzanych do firmy.

Okresowe szkolenie BHP może odbywać się zarówno w formie seminarium, kursu, jak również samokształcenia kierowanego. Jego program jest opracowywany z myślą o określonych grupach osób na danych stanowiskach lub działających w ustalonym dziale. Szkolenia okresowe nie skupiają się bowiem jedynie na ogólnych zasadach BHP, lecz także na szczegółowych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa pracy na konkretnych stanowiskach.

Kiedy należy przeprowadzać takie szkolenia  

Opisywany rodzaj szkoleń BHP traktuje się często jako przedłużenie nauki, rozpoczętej w trakcie szkolenia, w jakim bierze udział nowo zatrudniony pracownik. Jeżeli stanowisko, na jakim został on osadzony, wymaga kierowania innymi pracownikami, kolejne szkolenie okresowe powinien on odbyć nie później niż 6 miesięcy od chwili zatrudnienia. W przypadku zatrudnienia na jakiekolwiek inne stanowisko czas ten wydłuża się do 12 miesięcy.

Nie są to jednak ostatnie z koniecznych do odbycia szkoleń BHP, jak sama nazwa wskazuje szkolenia „okresowe”, wymagają regularnego i cyklicznego powtarzania. Następne szkolenia okresowe BHP powinny być zatem przeprowadzane:

  • co 6 lat (dla pracowników biurowych),
  • co 3 lata (dla pracowników obejmujących stanowiska robotnicze),
  • co 5 lat (dla pracodawców i pozostałych pracowników)
  • lub nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy (w przypadku osób pracujących na stanowiskach robotniczych z zagrożeniem bezpieczeństwa i zdrowia).