fbpx

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 697 254 568  Google Maps  Youtube  Facebook LinkedIn

Jakie uprawnienia musi posiadać operator urządzeń transportu bliskiego?

Obsługa urządzeń transportu bliskiego między innymi suwnic, żurawi samojezdnych, dźwigów budowlanych, podestów ruchomych czy wózków widłowych wymaga zdania egzaminu przez komisją UDT. By posiąść odpowiednią wiedzę, wskazane jest odbycie profesjonalnego szkolenia przeprowadzoną przez praktyków. Szkolenia na uprawnienia UDT pozwalają na zdobycie wiedzy i  umiejętności w zakresie bezpiecznej obsługi danego urządzenia. Elementy te są oceniane w czasie egzaminu UDT. Firma AVIS przygotowuje kursantów do takiego egzaminu. W czasie szkoleń bardzo dużą wagę przywiązujemy do kwestii bezpieczeństwa i łączymy teorię z praktyką. Dzięki czemu osiągamy ponad 95-procentową zdawalność i zadowolenie kursantów.

Rodzaje urządzeń transportu bliskiego

Urządzenia UTB pozwalają na przemieszczanie ładunków na niezbyt dalekich dystansach. Ich rodzaj uzależniony jest od przeznaczenia oraz przestrzeni, w ramach której są użytkowane. I tak UTB wykorzystywane są w magazynach, zakładach produkcyjnych oraz placach budowy, czyli w miejscach, gdzie przenoszone ładunki są na tyle ciężkie, że wymagane jest zastosowanie urządzeń pomocniczych jak: dźwigi budowlane, suwnice, wciągarki i wyciągarki, żurawie, podesty ruchome czy wózki podnośnikowe.

Uprawnienia do obsługi UBT

Obsługa urządzeń transportu bliskiego zgodnie z obowiązującym prawem, wymaga posiadania przez operatorów kwalifikacji potwierdzonych egzaminami UDT. Szkolenia dają możliwość zapoznania się z obsługą maszyn, które podlegają dozorowi technicznemu. Podczas zajęć teoretycznych przyszli adepci zawodu operatora UTB zaznajamiają się z zagadnieniami z zakresu mechaniki, elektromechaniki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Obsługa takich urządzeń jak suwnica, czy podesty ruchome stwarza ryzyko wystąpienia wypadku, zarówno dla pracownika jak i osób trzecich. Dlatego niezbędne jest nabycie kwalifikacji oraz pełnej wiedzy z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń UBT, co pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia oraz życia. Szkolenia zakończone są egzaminem uprawniającym do obsługi urządzeń transportu bliskiego.